Wydawca treści Wydawca treści

Orienteering


Co należy wiedzieć o biegach na orientację?

Nadleśnictwo Lipka włączyło się do akcji udostępniania terenów leśnych dla Orienteeringu. Przygotowaliśmy specjalistyczną mapę oraz umieściliśmy w terenie 40 punktów kontrolnych.
Co należy wiedzieć o biegach na orientację?
W olbrzymim skrócie polegają one na tym, aby posługując się mapą i kompasem w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wytyczoną przez umieszczenie punktów kontrolnych w terenie (najczęściej leśnym). Punkty kontrolne oznakowane są za pomocą biało-pomarańczowego lub biało-czerwonego lampionu. Mapy z naniesioną lokalizacją punktów kontrolnych otrzymuje się tuż przed startem.
Trasę między punktami należy wybrać samemu a od właściwego wyboru trasy (jak to mówią orientaliści wyboru wariantu) bardzo wiele zależy, bo nie zawsze najkrótsza droga jest drogą najszybszą.
Zawodnicy startują w odstępach czasowych jest to tzw. start interwałowy – chodzi o to aby każdy indywidualnie pokonywał trasę, aby wynik uzyskany na mecie odzwierciedlał umiejętności zawodnika nie tylko biegowe a przede wszystkim posługiwania się mapą – tak zwane „czytanie mapy" i wyboru właściwych wariantów.
W zawodach biegu na orientację zawodnicy podzieleni są na kategorie wiekowe, jest ich wiele: podstawowa kategoria tzw. elita to przedział od 21 do 35lat, poniżej tego przedziału kategorie zmieniają się co 2 lata, powyżej co 5 lat. Dla każdej kategorii  trudność i długość trasy jest odpowiednio dopasowywana. „Elita" ma najbardziej wymagającą trasę a im dalej od niej wiekowo tym łatwiej. Tak, więc jest to dyscyplina dopasowana do każdego.
Mapy, którymi posługują się zawodnicy są bardzo dokładne ich skala to zazwyczaj 1:10000 ( 1cm na mapie odpowiada 100m w terenie) lub 1:15000 ( 1 cm na mapie odpowiada 150m w terenie). Zawierają one wiele informacji o terenie: lasy zaznaczone są na niej kolorem od białego do ciemno zielonego - zróżnicowanie  zależy od stopnia „przejrzystości" lasu – las bez podszytu, w którym łatwo biegać, nie przegęszczony - oznaczony jest kolorem białym, w miarę jak rośnie zagęszczenie i trudność przebiegu ściemnia się odcień zieleni.
Kolorem brązowym oznaczane są szczegóły topograficzne a więc warstwice, zagłębienia terenu, doły, górki, wały ziemne, skarpy itp.
Kolor niebieski to wody: jeziora, strumienie bagna, teren podmokły, studnie itp.
Kolor czarny służy do oznakowania elementów sztucznych zbudowanych przez człowieka np. budynków, ogrodzeń, wież, paśników   a także elementów skalnych takich jak kamienie, skalne doły , jaskinie i inne.
Punkty kontrolne znajdują się w centrum zaznaczonego na mapie czerwonego okręgu. Posiadają swój kod liczbowy (dzięki niemu możemy się upewnić, że znaleziony przez nas punkt to ten właściwy). Dodatkowo opisane są w międzynarodowym języku tak zwanych piktogramów i tak np. dół ma symbol – V  (szczegółowe informacje na temat tych opisów można uzyskać w załączonej prezentacji pt. Opis piktogramowy punktów).
Niestety dyscyplina ta choć bardzo ciekawa, niedostępna jest do oglądania z boku. Zawodnicy konkurują ze sobą nie widząc się nawzajem (a co dopiero widzowie). Na mecie i to po przybyciu ostatniego zawodnika okazuje się jaka jest ostateczna klasyfikacja. O tym co się działo na trasie dowiadujemy się z barwnych opowieści uczestników.
My zachęcamy do zapoznania się z tą ciekawą dyscypliną poprzez udanie się z mapą do lasu. Temu służy idea „Zielonego Punktu Kontrolnego". W Nadleśnictwie Lipka stworzyliśmy taki „poligon" do spróbowania własnych sił w „czytaniu" mapy a dodatkowo poznawania ciekawych zakątków lasu.
Namawiamy!!! – wystarczy wydrukować mapę ze strony internetowej (lub poprosić o nią w siedzibie Nadleśnictwa). Przygotować sobie kartę startową (także do pobrania na stronie) i ruszyć na spotkanie z przygodą.
Teren naszej mapy usytuowany jest na południowy wschód od miejscowości Podgaje (woj. Wielkopolskie między Jastrowiem a Człuchowem droga krajowa nr 22). Miejsca startu zaznaczone są na mapie – do wyboru:
Start 1- pomnik Zdobywców Wału Pomorskiego nieopodal mostu na Gwdzie
Start 2 – placyk przy drodze 22 na wylocie z Podgaj na Człuchów, naprzeciw leśniczówki.   
Start 3- parking leśny przy Leśnym Miejscu Wypoczynku (nieopodal Stanicy Harcerskiej)
(Dojazd do punktów startowych i możliwość parkowania pojazdów przedstawione jest w zakładce „propozycje tras")
Na mapie oznaczone są wszystkie 40 punktów kontrolnych na przestrzeni 6 km2 . W zależności od czasu jakim się dysponuje można samodzielnie skomponować sobie trasę i wybrać punkty do zaliczenia lub skorzystać z którejś z naszych propozycji. Punkty w terenie oznaczone są za pomocą słupków z symbolem biało-pomarańczowego lampionu, z logo Lasów Państwowych i odpowiednim numerem. Na słupku są też perforatory służące do udokumentowania bytności na miejscu (perforator odbijamy w odpowiedniej kratce karty startowej).
Trasę można także pokonywać na rowerze jednak aby znaleźć punkty kontrolne trzeba zagłębić się w las (w większości nie znajdują się przy ścieżkach). Pośród naszych proponowanych tras wskazujemy te gdzie punkty są stosunkowo blisko ścieżek jako dedykowane rowerzystom.
Dla ułatwienia opisy punktów podajemy oprócz symboli graficznych (piktogramów), opis słowny.
Aby uzyskać więcej informacji o Orienteeringu odsyłamy do załączników, są to:  prezentacje opracowane na podstawie materiałów Marka Sobiegraja  twórcy wielu map do biegów i do jazdy rowerowej na orientację.
W załączniku można znaleźć także szczegółową legendę map na orientację.
Najlepiej jest jednak nie przejmować się teorią a spróbować praktycznie – zobaczycie jak poszukiwanie punktów wciąga i jaką jest wspaniałą i inteligentną zabawą.
Zapraszamy do lasu!!!
A tych którzy będą chcieli spróbować sił w konkurencji z innymi ( to dopiero jest zabawa! ;) zapraszamy na imprezy organizowane przez Nadleśnictwo – mają one charakter amatorski - turystyczny, organizujemy je w czerwcu – informacje pojawią się z miesięcznym wyprzedzeniem na stronie Nadleśnictwa Lipka.