Wydawca treści Wydawca treści

Trasa w Lipce


Od 23.06.2015r. funkcjonuje w Nadleśnictwie Lipka ścieżka edukacyjna typu Zielony Punkt Kontrolny „LIPKA –Nad Stołunią".
Mapa obejmuje 3 km2 bardzo urozmaiconego terenu wokół siedziby Nadleśnictwa Lipka. Przepływają tu rzeczki Stołunia i Smolnica, które pięknie, naturalnie meandrują. Częste są tu rozlewiska i zabagnienia powstałe na skutek działalności bobrów. Można podziwiać tamy bobrowe niektóre naprawdę imponującej wielkości. W lasach powstałych głównie w czasie powojennych zalesień pozostały pojedyncze okazałe drzewa: lipy, dęby , buki stanowiące urozmaicenie w 60-letnich sosnowych drzewostanach. Chociaż same w sobie drzewostany także nie są typowymi sośninami i posiadają gęstą warstwę rosnących pod okapem buków, jaworów i innych drzew liściastych. W trakcie spaceru można z dużym prawdopodobieństwem spotkać licznie bytujące  naszych lasach jelenie, sarny, dziki.
Mapę udostępniamy bezpłatnie. Można ją pobrać ze skrzyneczki, która znajduje się pod tablicą informacyjną w miejscu startu bądź wydrukować z plików zamieszczonych na stronie internetowej.
Miejsce startu znajduje się przy parkingu naprzeciw siedziby Nadleśnictwa Lipka, która mieści się 2 km od centrum miejscowości Lipka (dojazd z drogi Lipka – Sępólno Krajeńskie).