Lista aktualności Lista aktualności

Odkrywamy Krajnę na nowo- pieszo lub rowerem.

Zachęcamy do zwiedzania ciekawych i pięknych miejsc znajdujących się na obszarze Nadleśnictwa Lipka.

W Nadleśnictwie Lipka znaleźć można kwintesencję Krajny. Każdy może doświadczyć historii i uroku naszego regionu spacerując, biegając lub pokonując rowerem trasy wśród lipkowskich wsi, pól i lasów.
Nasze Nadleśnictwo jest usłane siecią ścieżek rowerowych. ( w sumie jest ich około 141 km) . Mają one różny charakter trudności. Są one połączone z trasami rowerowymi innych nadleśnictw powiatu złotowskiego.
Również dla miłośników spacerów, pieszych wędrówek są wytyczone szlaki i ścieżki.

Bardzo interesującą trasą jest trasa tzw „czerwona". Idealna, aby udać się wraz z rodziną i przyjaciółmi na piknik na łonie przyrody. Po drodze mamy do wyboru liczne miejsca na wypoczynek. Ponadto, przejazd tym szlakiem zapewnia mnóstwo walorów krajobrazowych, dzięki czemu pozwoli Ci się zrelaksować i kontemplować nad pięknem natury.
Jadąc szlakiem rowerowym od strony miejscowości Lędyczek po dokonaniu kilku zjazdów i podjazdów docieramy do stóp malowniczego wzgórza, będącego we wczesnym średniowieczu warownym grodzisku. Jest to punkt wypadowy na lokalną ścieżkę Nadleśnictwa Lipka. Można stamtąd zrobić wypad na 6-kilometrową pętlę o dużym stopniu trudności( czarny szlak), tylko dla turystów z sporym zacięciu. Góra Zamkowa- Schlokzberg ( 168,1 m.n.p.m.) tzw. Szwajcaria Kiełpińska- Scholkzbergiem, jak mówią w Kiełpinie. Prowadzą na nią drewniane schody, można tam usiąść i godzinami podziwiać wspaniałe widoki. U podnóża góry przygotowane jest miejsce postoju, można nawet rozpalić ognisko. Jest zadaszenie na wypadek deszczu. Przygotowano tablice informacyjną Nadleśnictwa Lipka.

 

W miejscowości Kiełpin znajduje się chałupa która postawiono w XVIII wieku.

Po krótkim postoju ruszamy dalej. Dojeżdżamy do drogi Radawnica-Łąkie, kierując się na Gogolin, gdzie można wypocząć nad niewielkim , malowniczym jeziorem a zarazem najgłębszym jeziorem Krajny Złotowskiej o głębokości około 25 m.
Dalej ścieżka wiedzie przez pola, wzdłuż łanów zbóż docieramy do drogi asfaltowej Złotów-Łąkie, Dalsza trasa prowadzi przez lasy Nadleśnictwa Lipka, leśnictwo Potulice i Lipka przez piękne drzewostany bukowe Przy leśnictwie Lipka znajduje się miejsce postoju, gdzie warto się zatrzymać: są ławki, stół, gdzie można się posilić.

To kolejne miejsce wypadowe z którego można udać się w kierunku Laskowa.
Tam, jak nigdzie indziej zachował się szachulcowy styl domostw. Co ciekawe, na 17 budynków wybudowanych tą metodą, 14 wygląda identycznie. Trzy, różniące się, przed wojną służyły jako domy mieszkalne, w pozostałych trzymany był inwentarz i płody rolne. Mury domostw mają grubość przekraczającą 80 cm. Taka izolacja pozwalała utrzymywać ciepło we wnętrzu i zapewniała dobrą wentylację. Zabudowania w Laskowie zostały wpisane do rejestru zabytków.
W sąsiedniej wsi -Scholastykowo można podziwiać piękny pałacyk wybudowany w latach 1914-1918 przez ówczesnego właściciela ziemskiego Karola Bekmana. Wokół niego rozciąga się piękny park we francuskim stylu. W parku pochowano ciało tego, który go założył.
Jadąc dalej za Laskowem możemy dojechać do rozległego jaru w pięknym bukowym lesie.
Z miejsca postoju przy leśniczówce Lipka można również poruszać się drogą publiczną brukową wybudowaną w okresie przedwojennym a następnie asfaltową skąd docieramy do miejscowości Lipka.
W Debrznie – Wsi oddalonej od Lipki o około 5 km warto zobaczyć kamienną kaplicę z początku XX wieku, która spełnia swą funkcję do dnia dzisiejszego. Kiedyś w miejscowości znajdowały się bogate nekropolie - niemiecka i żydowska. Dziś niewiele po nich pozostało. Debrzno-Wieś oficjalnie założono w 1618 roku. Miejscowość ta uchodziła za najbogatszą w całej okolicy. O zamożności mieszkańców w przeszłości świadczyły między innymi fabryka betonu, olejarnia, gorzelnia funkcjonujące w okresie międzywojennym.
Tuż za Lipką ponownie kierujemy się w las, tym razem do leśnictwa Białobłocie. Droga prowadzi lasami od czasu do czasu przez rozrzucone w leśnym terenie domostwami i rolami. Docieramy do miejscowości Batorowo, którego ozdobą jest piękny szachulcowy kościół w Batorowie.

Jest on jednym z cenniejszych zabytków na terenie gminy, wybudowany w 1786 roku. Szachulcowy kościółek wyróżnia się hełmem na wieży w barokowym stylu, z ołtarzem i amboną w stylu rokoko. Obok kościoła znajduje się dzwonnica drewniana (XVIII w).
Po przejechaniu Czyżkowa kończy się zupełnie płaski teren i mamy do pokonania kilka niewinnych podjazdów i zjazdów.
Na terenie Nadleśnictwa Lipka ( gmina Lipka), w sąsiedztwie wsi Mały Buczek, znajduje się również ciekawy do odwidzenia Zabytkowy Park Podworski. To miejsce piękne, szczególnie jesienią.
Położony jest on w odległości około 3 km od miejscowości gminnej Lipka o łącznej powierzchni 7,60 ha. Park został założony w 1737 roku, kiedy to Adam Stanisław Goetzendorf-Grabowski, ówczesny biskup Warmii.

Ciekawostką jest położone w odległości ok. 3 km od parku pomiędzy Małym Buczkiem a Wielkim Buczkiem grodzisko.
Grodzisko wznosi się nad samą rzeką na wysuniętym cyplu, które ma kształt trójkąta nieomal równoramiennego, o jednym zaokrąglonym ostrzu skierowanym na północny zachód. Jego powstanie datuje się na wczesne średniowiecze.
Stronę północno-wschodnią i północno-zachodnią tworzą naturalne strome zbocza górskie o pochyłości 45-60 stopni. Cały ten dawny gród warowny miał być niegdyś otoczony wałem z kamieni i gliny, które na początku XX wieku zostały stąd zabrane. Obecnie pozostał tu tylko wał poprzeczny, oddzielający stronę południowo-wschodnią od całego grodziska (cypla). W jego środkowej części dostrzegamy wyłom. Przed wałem widoczne wgłębienie po trudno rozpoznawalnej fosie. Grodzisko jest dobrze zachowane. To malowniczo położone miejsce jest porośnięte w większości przez buki i praktycznie dostępne przez cały rok.

Z parku docieramy do Buczka Wielkiego, niewielkiej wsi położonej na pofałdowanym terenie z pięknym kościołem z tzw. pruskiego muru. Postawiony na wzgórzu, malowniczy kościół szachulcowy w Wielkim Buczku, typowy dla tego terenu został wzniesiony w latach 1729-1734 przez Adama Stanisława Grabowskiego. W świątyni znajduje się obraz Koronacja Najświętszej Marii Panny namalowany w połowie XVII wieku. Dodatkową atrakcją jest drewniana dzwonnica, która stoi w Wielkim Buczku nieprzerwanie od 1739 roku. Dzwon, który znajduje się w jej wnętrzu został odlany w roku 1625.

Tutaj odpoczywamy, nabieramy siły by podążać dalej w stronę Werska do sąsiedniego Nadleśnictwa Złotów.
Przez teren Nadleśnictwa Lipka, leśnictwa Dzierżążnia, Górzno przebiega również trasa tzw. „niebieska".
Ze Złotowa trasa prowadzi koło Urzędu Gminy, przez Wielatowo, polnymi drogami koło Księżego Lasu, w kierunku miejscowości Górzna poprzez lasy leśnictwa Dzierżążnia, Górzno aż docieramy do mostu na rzece Gwda, którego można podziwiać Jest to most kolejowy przerzucony przez rzekę. Padł on ofiarą bombardowań podczas II Wojny Światowej. Jego poskręcane kratownice sprawiają imponujące wrażenie.

Przez teren Nadleśnictwa Lipka wzdłuż leśnictwa Podgaje, Biskupice, Górzno biegnie rzeka Gwda.
Przy „wlocie" rzeki do leśnictwa Podgaje oraz Biskupice koryto rzeki z wąskiego zmienia się w coraz szersze rozlewisko nazywane Zalewem Grudniańskim. Zalew jest wykorzystywany do celów energetycznych i rekreacyjnych. Trud spływu wynagradza piękna przyroda i ptactwo wodne.
chcą odpocząć. Miejsce to wyposażone jest w wiatę, ubikację stoły oraz ławki ułatwiające spożycie posiłku. Istnieje możliwość przenocowania jednej nocy bez możliwości rozpalania ogniska.
Sporo energii wymaga też przeniesienie dobytku wzdłuż parkanu elektrowni - wybudowana w 1929r.
Za elektrownią w odległości około 3 km zlokalizowana jest następna „przystań" wyposażona w wiatę, stoły, ławki, kominek. Wyznaczone jest miejsce na ognisko. Istnieje również możliwość rozbicia się namiotem na jedną noc. W pobliżu około 100 metrów znajduje się parking leśny.
Od leśnictwa Górzno, Podgaje rozpoczyna się wąski i długi Zbiornik Jastrowski otoczony malowniczymi i urokliwymi lasami. Jest to miejsce dla osób, które pragną poobcować z piękną, nieskażoną cywilizacją przyrodą.
Na naszej drodze spotykamy kolejną elektrownię wodną w Jastrowiu z lat 30-tych.
Za nią rozciąga się rzeka Gwda w niezmienionej formie.

Do atrakcji tej trasy należy odcinek przebiegający w leśnictwie Dzierżążnia przez rezerwat Krajobrazowy „Uroczysko-Jary" z niezapomnianymi widokami na jeziorka, torfowiska i położone na pagórkach lasy.

Nadleśnictwo Lipka włączyło się również do akcji udostępniania terenów leśnych dla orienteeringu. Przygotowaliśmy specjalistyczne mapy oraz umieściliśmy w terenie stałe punkty kontrolne tzw. „ Zielone Punkty Kontrolne"

Jesteśmy zatem miejscem pozwalającym nie tylko aktywnie spędzić czas, ale przy okazji poznać wiele ciekawych miejsc, o których mimo, że tutaj na Krajnie mieszkamy mało wiemy. Najlepszym sposobem aby to zmienić jest połączyć ruch ze zdobywaniem wiedzy, chociażby poprzez udział w rajdach. Z perspektywy roweru wszystko jest jakieś bliższe. Wtedy możesz poczuć zapach lasu, usłyszeć głos ptaka. Zobaczyć zwierzynę leśną, może nawet trafić na grzyby.

A więc do zobaczenia na szlakach i trasach w Nadleśnictwie Lipka


Polecane artykuły Polecane artykuły