Lista aktualności Lista aktualności

Orienteering

 

Co należy wiedzieć o biegach na orientację?

W olbrzymim skrócie polegają one na tym, aby posługując się mapą i kompasem jak najszybciej pokonać trasę wytyczoną przez umieszczenie punktów kontrolnych w terenie (najczęściej leśnym). Punkty kontrolne oznakowane są za pomocą biało-pomarańczowego lub biało-czerwonego lampionu. Mapy z naniesioną lokalizacją punktów kontrolnych otrzymuje się tuż przed startem.
Trasę między punktami należy wybrać samemu a od właściwego wyboru trasy (jak to mówią orientaliści wyboru wariantu) bardzo wiele zależy, bo nie zawsze najkrótsza droga jest drogą najszybszą.
Mapy, którymi posługują się zawodnicy są bardzo dokładne ich skala to zazwyczaj 1:10000 ( 1cm na mapie odpowiada 100m w terenie) lub 1:15000 ( 1 cm na mapie odpowiada 150m w terenie). Zawierają one wiele informacji o terenie: lasy zaznaczone są na niej kolorem od białego do ciemno zielonego - zróżnicowanie zależy od stopnia „przejrzystości" lasu – las bez podszytu, w którym łatwo biegać, nie przegęszczony - oznaczony jest kolorem białym, w miarę jak rośnie zagęszczenie i trudność przebiegu ściemnia się odcień zieleni.
Kolorem brązowym oznaczane są szczegóły topograficzne a więc warstwice, zagłębienia terenu, doły, górki, wały ziemne, skarpy itp.
Kolor niebieski to wody: jeziora, strumienie bagna, teren podmokły, studnie itp.
Kolor czarny służy do oznakowania elementów sztucznych zbudowanych przez człowieka np. budynków, ogrodzeń, wież, paśników a także elementów skalnych takich jak kamienie, skalne doły , jaskinie i inne.
Punkty kontrolne znajdują się w centrum zaznaczonego na mapie czerwonego okręgu. Posiadają swój kod liczbowy (dzięki niemu możemy się upewnić, że znaleziony przez nas punkt to ten właściwy). Dodatkowo opisane są w międzynarodowym języku tak zwanych piktogramów i tak np. dół ma symbol – V
Niestety dyscyplina ta choć bardzo ciekawa, niedostępna jest do oglądania z boku. Zawodnicy konkurują ze sobą nie widząc się nawzajem (a co dopiero widzowie). Na mecie i to po przybyciu ostatniego zawodnika okazuje się jaka jest ostateczna klasyfikacja. O tym co się działo na trasie dowiadujemy się z barwnych opowieści uczestników.
My zachęcamy do zapoznania się z tą ciekawą dyscypliną poprzez udanie się z mapą do lasu. Temu służy idea „Zielonego Punktu Kontrolnego" czyli rozmieszczenia tzw. stałych punktów kontrolnych.

W Nadleśnictwie Lipka stworzyliśmy dwa takie „poligony" do spróbowania własnych sił w „czytaniu" mapy a dodatkowo poznawania ciekawych zakątków lasu to:

· Zielony Punkt Kontrolny PODGAJE

· Zielony Punkt Kontrolny LIPKA NAD STOŁUNIĄ

Namawiamy!!! – wystarczy wydrukować mapę ze strony internetowej lub pobrać ze skrzynek w miejscach startu. Przygotować sobie kartę startową (także do pobrania na stronie) i ruszyć na spotkanie z przygodą.
W zależności od czasu jakim się dysponuje można samodzielnie skomponować sobie trasę i wybrać punkty do zaliczenia.

Punkty w terenie oznaczone są za pomocą słupków z symbolem biało-pomarańczowego lampionu, z logo Lasów Państwowych i odpowiednim numerem. Na słupku są też perforatory służące do udokumentowania bytności na miejscu (perforator odbijamy w odpowiedniej kratce karty startowej).

Aby uzyskać więcej informacji o Orienteeringu odsyłamy do załączników, są to: prezentacje opracowane na podstawie materiałów Marka Sobiegraja twórcy wielu map do biegów i do jazdy rowerowej na orientację.
W załączniku można znaleźć także szczegółową legendę map na orientację.
Najlepiej jest jednak nie przejmować się teorią a spróbować praktycznie – zobaczycie jak poszukiwanie punktów wciąga i jaką jest wspaniałą i inteligentną zabawą.
Zapraszamy do lasu!!!
A tych którzy będą chcieli spróbować sił w konkurencji z innymi ( to dopiero jest zabawa! ;) zapraszamy na imprezy organizowane przez Nadleśnictwo – mają one charakter amatorski - turystyczny, informacje pojawią się z miesięcznym wyprzedzeniem na stronie www.lesnedukty.pl


Polecane artykuły Polecane artykuły