Lista aktualności Lista aktualności

Nowy użytek ekologiczny „Głogi nad Kamionką”

Na terenie leśnictwa Gronowo został ustanowiony kolejny na naszym terenie użytek ekologiczny - „Głogi nad Kamionką”.

Ta ostoja przyrody zajmuje obszar ponad 9 ha, obejmując część oddziału 511 wspomnianego leśnictwa. Najszybciej można tam dojechać drogą przez pola od strony miejscowości Niwy.

Nazwa użytku pochodzi od jego specyfiki – obiekt ten położony jest bezpośrednio nad rzeką Kamionką, która w tym miejscu stanowi granicę województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Jest to teren pagórkowaty, w przeważającej części porośnięty głogami, które wraz z mniej licznie występującymi śliwą tarniną i dziką różą tworzą zbiorowisko roślinne, nazywane w dawnej kulturze ludowej „czyżniami”, w fitosocjologii znane jako – krzewiaste zarośla śródpolne z rzędu Prunetalia spinosae.

W miejscach połozonych najwyżej i o mniejszym pokryciu krzewami odnotowano występowanie objętych ochroną częściową kocanek piaskowych, którym towarzyszą gatunki charakterystyczne dla ubogich postaci muraw piaskowych: jasieniec piaskowy, jastrzębiec kosmaczek, macierzanka piaskowa, kosmatka polna.

W niższych partiach występuje więcej pospolitych gatunków związanych z siedliskami nieco bogatszymi, murawowymi, ruderalnymi i półruderalnymi: rogownica polna, bylica pospolita, przytulia pospolita, fiołek trójbarwny, kosmatka, jaskier bulwkowy. Jeszcze niżej odnotowano liczną obecność gatunków zbiorowisk okrajkowych z dużą ilością rzepiku pospolitego, świerzbnicy polnej, przetacznika ożankowego, krwawnika pospolitego, wyki płotowej.

W zagłębieniu terenowym położonym w środkowo-zachodniej części obszaru znajduje się zbiornik wodny porośnięty szuwarami pałki szerokolistnej, turzycy błotnej, turzycy brzegowej, trzciny pospolitej, kosaćca żółtego, skrzypu bagiennego, sitowia leśnego. Wokół zbiornika roślinność charakterystyczna dla siedlisk podmokłych, zabagnionych z ostrożeniem błotnym i warzywnym, siedmiopalecznikiem błotnym, sitem rozpierzchłym. Zbiornik jest doskonałym miejscem żerowania i rozrodu dla ptaków i płazów. Odnotowano tu obecność między innymi: kumaka nizinnego, żaby trawnej, żaby śmieszki, ropuchy szarej, żurawia, czapli siwej, łyski, krzyżówki. Teren jest także wykorzystywany przez gatunki ptaków szponiastych: kanię rudą i myszołowa zwyczajnego.

Istotnym elementem obszaru jest położony w południowo-wschodniej części płat nawiązujący do siedlisk łęgowych o powierzchni około 1 hektara z olszą czarną, gwiazdnicą gajową, śledziennicą skrętolistną, ziarnopłonem wiosennym. Występują tu też płaty szuwaru sitowia leśnego. Wokół tego siedliska lasu fragmenty nitrolfilnych zbiorowisk okrajkowych z czeremchą zwyczajną, trybulą leśną, przytulią czepną, pokrzywą zwyczajną barszczem zwyczajnym wyką płotową, bluszczykiem kurdybankiem i jeżyną popielicą.

Cały obszar jest bardzo cenną bazą lęgową oraz żerową dla ptaków. Owoce głogu bardzo długo utrzymują się na krzewach dlatego też zapewniają pokarm gatunkom zimującym.

Złozony przez nasze Nadleśnictwo wniosek o objęcie tego niezwykle cennego terenu ochroną obszarową wynikał z potrzeby zabezpieczenia go przed ewentualną zmianą charakteru i przekształceniem. Ustanowienie użytku ekologicznego skutkuje objęciem obszaru monitoringiem form ochrony przyrody prowadzonym przez Lasy Państwowe i jest gwarantem zachowanie jego formy w nienaruszonym stanie.

„Głogi nad Kamionką” to trzeci użytek ekologiczny na terenie naszego Nadleśnictwa. Oprócz niego ustanowione zostały jeszcze: „Strowiśniewski mszar” w leśnictwie Dzierżążnia oraz „Gwdziańskie mechowiska” w leśnictwie Podgaje.

Użytek ekologiczny to forma ochrony przyrody, której zadaniem jest chronienie niewielkich powierzchniowo obiektów, cennych pod względem przyrodniczym, które nie mogą być objęte ochroną rezerwatową ze względu na niewielką powierzchnię i zazwyczaj mniejszą rangę ich walorów przyrodniczych. Użytki ekologiczne ustanawiane są uchwałą rady gminy, która wymaga uzgodnienia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.

Materiały do pobrania


Polecane artykuły Polecane artykuły