Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Tydzień Rybołowa w Lipce

27 marca Nadleśnictwo Lipka przy współpracy z kołem Polskiego Towarzystwa Leśnego – oddział Nadnotecki, zorganizowało dwa wydarzenia wpisujące się znakomicie w ideę Światowego Tygodnia Rybołowa (World Osprey Week – WOW, 23-29.03.).

Akcja ta to nowa inicjatywa angielskich miłośników ptaków, która w tym roku miała swoją drugą edycję. Jej celem jest popularyzacja idei czynnej ochrony tych pięknych ptaków. Szczegóły na stronie  http://www.ospreys.org.uk/world-osprey-week/
Jako że jesteśmy „gospodarzami" jednej z zaledwie ok. 30 par rybołowów gniazdujących w Polsce, a jednocześnie z pewnością najbardziej znanej z racji ubiegłorocznej transmisji on-line z gniazda tych ptaków, postanowiliśmy wziąć udział w akcji WOW i zaprosiliśmy do nas jednego z najlepszych specjalistów w Polsce zajmujących się rybołowem – Pana dr Tadeusza Mizerę z Komitetu Ochrony Orłów, pracownika naukowego Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Najpierw pan Tadeusz zawitał do Publicznego Gimnazjum w Radawnicy, gdzie dla kilkunastu uczniów wytypowanych przez dyrekcję szkoły jako grupa sprawująca opiekę nad naszymi rybołowami, których gniazdo znajduje się nieopodal (ok. 5 km w linii prostej) wygłosił prelekcję na temat tych ptaków. Były ciekawe zdjęcia, wiele interesujących informacji o wędrówkach i problemach z ochroną rybołowów. Następnie nasz gość zawitał do Lipki, gdzie w siedzibie nadleśnictwa również odbyła się prezentacja o rybołowach, tym razem dla naszych pracowników. Najważniejszą jej częścią była dyskusja o problemach ochrony i przyczynach spadku liczebności rybołowa w Polsce. Przez cały czas mieliśmy podgląd na żywo do gniazda rybołowów, a właśnie tuż przed rozpoczęciem prezentacji przyleciał długo wyczekiwany przez nas samiec (samica była już od 21 marca). Informacja dla zainteresowanych – transmisja on-line ruszy wkrótce, dopinamy ostatnie szczegóły techniczno-organizacyjne.