Lista aktualności Lista aktualności

Skutki nawałnic w Nadleśnictwie Lipka

Silne wiatry , które przeszły przez Polskę w dniach 16-17 lutego i 18-19 lutego, nie oszczędziły lasów Nadleśnictwa Lipka.

Silne wiatry , które przeszły przez Polskę w dniach 16-17 lutego i 18-19 lutego, nie oszczędziły lasów Nadleśnictwa Lipka. Wstępne szacunki pokazują, że szkody od wiatru mogą wynosić nawet ponad 20 tysięcy metrów sześciennych drewna – to około 20% masy drewna, którą planowaliśmy w tym roku pozyskać w całym Nadleśnictwie. Bardziej szczegółowe dane na temat rozmiaru klęski będą znane w ciągu kilku dni, w tej chwili do wielu fragmentów lasu dostęp jest utrudniony. Ze wstępnych meldunków wynika też, że najbardziej ucierpiały lasy w leśnictwach Białobłocie i Osowo.

W tym momencie nasze działania skupiają się na udrożnieniu dróg przeciwpożarowych i obszarów przy liniach energetycznych. Skutki wichur likwidowanie są na bieżąco, ale ze względu na rozmiar zniszczeń, te działania potrwają zapewne jeszcze wiele tygodni. Skierowaliśmy do tych prac wszystkie brygady zakładów usług leśnych, które pracują w naszym Nadleśnictwie. Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z pracą w takich warunkach, prace wykonywane są głównie maszynowo.

Sytuacja w lesie – liczne złomy, wywroty i pochylone drzewa – jest na tyle niebezpieczna, że Nadleśniczy podjął decyzję o wprowadzeniu od dnia 23 lutego 2022 r. okresowego zakazu wstępu do lasu na terenie całego Nadleśnictwa Lipka. Zakaz obowiązywał będzie do końca marca. Prosimy o jego bezwzględne przestrzeganie.

Szymon Nadolny
Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lipka
tel. kom.: +48 694 147 901
e-mail: szymon.nadolny@pila.lasy.gov.pl

 


Polecane artykuły Polecane artykuły